Prosinec 2011

Šťastný nový rok 2012

31. prosince 2011 v 18:52 | MaiQa
Rok se s rokem sešel a nám, obyčejným smrtelníkům nezbývá nic jiného nežli se přivítat s novým rokem 2012, který je již za dveřmi.
Za rok 2011 se stalo hodně událostí, některé byly šťastné, další už tolik ne. Mnoho lidí zažilo zklamání, našlo si lásku, či prožila něco jiného, co je změnili.
Tento nadcháející rok bude vlastně podle mayského kamlendáře zlomový, má být konec světa. Nemůžu říct, jestli je to pravda, tu neví nikdo. Zažili jsme tolik konců světa, že bychom už tu ani nemohly dál být.
Tak jako tak jsem ráda, že jsem ráda za to, co mi tenhle rok dal a že se toho událo opravdu hodně. Tento rok byl v otázce toho, co bude a co bylo zlomový a já si uvědomila věci, které mi do té doby připadaly skrité a jsem za to ráda.
Doufám, že si dnešní noc užijete a moc se neopijete. :)
Uvidíme se znovu až po novém roce, doufám, že všichni zdraví a šťastní, bez zranění.

Šťastný nový rok 2012


Mesačná chvastačka - Prosinec 2011

31. prosince 2011 v 18:51 | MaiQa |  Mesačná chvastačka
Měsíční meme organizované Judit. A jde o to, každý měsíc předvést knihy, které jste:
  • koupili
  • dostali jako dárek
  • vyhráli
  • dostali ke zrecenzování
Minulý měsíc jsem si koupila jen jednu knihu, ale už v minulém článku jsem najisto psala, že tento měsíc toho bude víc a to hlavně díky tomu, že se mi podařilo navázat spolupráci s nakladatelstvím Fragment, kterému vlastně vděčím za to, že jsem začala tolik číst. Nevím co bych byla, kdybych nerazila na Thomase Brezinu. :)
No a teď na knihy. Takže jako první přichází jak už je zvykem celkový přehled. :)
Co víc k tomu říct, než je toho nějak moc. :D

Koupené:

Mark cotta vaz - Kompletní Ilustrovaný průvoce filmem Stmívání - No, neví co bych na to řekla. Kde se to tu vzalo, já o ničem nevím. :D Jako jediná ze zatím vyšlích knih o sáze mi chyběla, takže jsem si ji konečně koupila a to jen díky náhodě - Koupeno na knihcentrum-antikvariat.cz
Mark cotta vaz - Kompletní Ilustrovaný průvoce filmem Twilight saha: Rozbřesk 1. část - No a když už jsme u toho. :D Měla jsem ho předobjednaný, to bych si prostě nenechala ujít. Dostala jsem ho pár dní před Vánoci, ale nakonec jsem je dostala až k nim. :) - Koupeno v knihkupectví Bervič a Novotný

Rachel Hawkins - Čarodějnice z Hex Hall - Psala jsem si o ni na Vánoce, ale nedostala jsem ji. Ale nestěžuji si, za tu tašku bych dala i své srdce, protože jsem se u té staré bála, že nepřežije už ani den. :) Takže jsem si ji koupila o dva dny později, když jsem šla vyzvednout opravený mobil. :) - Koupeno v Tescu

Dostáno jako dárek:

Richelle Mead - Pokrevní pouta - Málem jsem mámu zabila, když jsem je rozbalila. Nedoufala jsem, že by mi je koupila. Podle jejich slov mi jsou k ničemu, když nemám VA, ale ona ještě neví, že i to bude. :D
Alexandre Adornetto - Zář - Nevím, co bych k tomu víc napsla. Snad jen, že miluji tu obálku. :)

Vyhráno:

Amy Ignatow - Tajný finty oblíbených holek - Soutěžila jsem o ni na fb stránce CooBoo a vyhrála ji. No, nebudu se tu rozepisovat, recenze se píše. :) - Recenze ZDE

Ke zrecenzování

Ráda bych předem upozornila na to, že knihy, které se tu objeví, jsou ze dvou období. O první jsem požádala na konci listopadu a přišli začátkem tohoto měsíce a další, které mi přišli tohle pondělí.
Ještě jednou bych za poslání chtěla poděkovat nakladatelství Fragment. :)

Suzanne Collins - Hunger Games: Aréna smrti - Přemýšlela jsem, jestli to stojí za to, nakonec jsem se k tomu dokopala a poprosila o první díl. :) Stojí to za to. - Recenzi najdete zde - Recenze ZDE
Suzanne Collins - Hunger Games: Vražedná pomsta - Knihu se chystám přečíst co nejdřív. :) Až dohoním nějaké resty. - Recenze ZDE
Suzanne Collins - Hunger Games: Síla vzdoru - To jstejné jako u druhého dílu. :) - Recenze ZDE

J.L. Smith - Temné vize: Odhalení - Jenom doufám, že to nebude stejné jako Upíří deníky, ale líbí se mi ta obálka a těším se na přečtení. - Recenze ZDE
Lissa McMann - Lovkyně snů: Procitnutí - Líbí se mi obálka, anotace a díky dnešnímu přečtení už i vím, jaký mám na ni názor. Recenze bude co nevidět, takže si počkejte. :) - Recenze ZDE


Rick Riordan - Percy Jackson: Zloděj blesku - Hrozně se mi líbí ta obálka, tak hází prasátka, mění barvy a všechno možné. Miluji ji. Už jenom kvůli tomu je radost mít sérii doma. :) Těšila jsem se na čtení, protože miluji film a rozhodně se mi to líbilo, ale jak moc, to si počkejte. - Recenze ZDE


Tak a to je konec. :) Jsem hrozně nadšená, že mám konečně zaplněné všechny možnosti. Pro příští měsíc už můžu předem říct, že to nebude zase jen prázdné políčko. Některé knihy mám objednané a čekám, až mi dojdou. Na další si brousím zuby. :)

RC review: Hunger Games - Aréna Smrti

26. prosince 2011 v 17:23 | MaiQa |  Review
Autor: Suzanne Collins
Překlad: Zdík Dušek
Originální název: Hunger Games
Série: Hunger Games
Díl: 1.
Žánr: Dystopie, sci-fi
Počet stran: 328
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2010
Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

Přežít a vyhrát!

Katniss je šestnáctiletá dívka, která se musela o sebe a svou rodinu starat od chvíle, kdy její otec zemřel při důlním neštěstí. Její matka se v té době propadla do deprese a Katniss musela bojovat o přežití její rodiny. Naučila se lovit, používat luk a stopovat zvířata. Díky ní se začalo jejich rodině dařit. Svoji sestru miluje a tak ve chvíli, kdy je ve Dni sklizně vylosována do Hunger Games ani chvíli nezaváhá a přihlásí se jako dobrovolný splátce.
Peeta je syn pekaře a druhý splátce za dvanáctý kraj. Je mistrem slova a díky tomu získá spousty sponzorů jak pro sebe, tak pro Katniss. Katniss se mu líbí od první chvíle, kdy ji viděl. Dopomohl k tomu, aby začala žít nanovo a nevzdávala se, když ji jako malý hodil připečený chleba i přesto, že byl kvůli tomu zpráskán matkou. Je odborníkem na boj tělo na tělo a umí se výborně maskovat díky procvičování na dortech.
Haymitch je poslední žijící výherce Hunger Games z dvanáctého kraje. Neuvidíte ho jinak, nežli užralého a s další láhví v ruce. Jako bývalí výherce má za úkol trénovat a pomoci Katniss a Pettovi k výhře.
Kdybych měla vyjmenovávat všechny postavy z knihy, byly bychom tu do konce světa. Každý si příjde na své, začne fandit někomu jinému. I já jsem se při čtení prostřídala v postavách, kterým fandím. Hlavně u jedné.

Hunger Games

Lidé se bouřili, byly války, ale nakonec se Kapitolu povedlo všechny zklidnit. Země byla rozdělena na kraje, čím dál jsou od Kapitolu, tím jsou chudší. V minulosti bylo krajů třináct, avšak poslední se vzbouřil proti Kapitolu a ten jej vyhladil, dodnes na místech kde stál tento kraj najdete doutnající půdu, která všem připomíná co se stane, když se vzbouří. Jako nástroj na ukázku moci Kapitol vymyslel Hunger Games, televizní reality show, do které jsou každý rok vybráni dva zástupci každého kraje. Chlapec a dívka ve věku 12 až 18 let. V uzavřené aréně se vypustí soutěžící a mají za úkol se zabíjet až do chvíle, kdy zbude poslední soutěžící. Vítěz.

Překlad

Překladu nemám co vytknout, snad jen jedinou věc. Nesnáším počešťování a hlavně u jmen. Jméno Hurikán mi vždy přímo bilo do očí, měla jsem u toho chuť vždy zmučeně zaúpět. Chápu proč to překladatel udělal, ale prostě to bylo do očí. Všechna ostatní jména byla v originále a najednou česká verze jednoho. Musím se přiznat, že poprvé jsem si ani nevšimla, že je to jméno. Nehodilo se mi do kontextu věty, ale přešla jsem to mávnutím ruky, až poté mi došlo, že je to jméno. U některých knih mi to nevadí, ale v tomhle případě je to divné.

Hodnocení

Stále jsem odkládala přečtení knihy, ale nakonec jsem se i já přinutila k tomu, abych dala téhle trilogii šanci. Velký podíl na tom má i blížící se premiéra filmu, na který jsem byla rozhodnuta jít snad od začátku, kdy jsem se to dozvěděla.
Přesto jsem měla obavy z toho, jak na mě kniha zapůsobí. Opravdu bude tak dobrá jak se píše, nebo se mi nebude líbit?
Prvních pár desítek stran jsem trochu trpěla, moc mě to nebavilo, nudila jsem se, někdy jsem sama sobě nadávala, jak jsem do tohohle mohla jít.
Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsme se ocitly v aréně, začala jsem si to užívat a pociťovala jsem přívaly emocí, které jsem si myslela, že snad ani nemám. Držela jsem Katniss palce když po ní někdo šel, ani nedutala, když byla ona ticho a zapomínala dýchat ve chvílích, kdy jsem nevěřila vlastním očím a jen se modlila proto, aby se jí nic nestalo. Musím říct, že něco takového se mi snad stalo dokonce i poprvé u knihy.
Prošla jsem si u knihy několika chvílemi, kdy jsem si řekla stop, dál nečtu, protože jsem šílený strach z toho, co bude dál. U některých scén jsem měla na krajíčku a proklínala autorku, jak tohle mohla udělat.
Dokázala jsem se ztotožnit s Katniss, chtěla bych být jako ona, chtěla bych ji znát, protože byla ztělesněním hrdinky, kterou bych chtěla být já a navíc mě s ní spojovalo to, co dokázala udělat pro svou sestru. Já bych pro tu svoji obětovala i život.
Nesnášela jsem a přitom fandila Peetovi. I když nebyl hrdinou v pravém slova smyslu, dokázal si mě získat tím, jak se choval, i když jsem ho v některých chvílích chtěla vykastrovat a zabít.
V téhle době je těžké najít knihu, která by byla originální. Tahle je jedno z nich. Rozhodně ji doporučuji všem lidem jakékoli věkové kategorie. Neměli by jste si ji nechat ujít, kniha je to opravdu čtivá a zajímavá.

Knize dávám 4 hvězdičky s vědomím, že druhý díl mě snad nezklame a já mu dám o tu jednu hvězdičku víc. Ta jednu mínus je hlavně za Hurikána. :D

Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.

Pokud knihu nevlastníte a máte zájem o její koupení, můžete si ji objednat přímo na stránkách nakladatelství - ZDE.

A pro představu, trailer k prvnímu dílu s českými titulky. :D

zdroj obrázků - http://weheartit.com/

Kouzelná knihovnička

26. prosince 2011 v 14:30 | MaiQa |  Kouzelná knihovnička
Tento projekt má na svědomí Abyss.
Má knihovnčka není nijak moc početná. Mám v ní jen pár knih, které jsem si stačila koupit za půl roku a pár takových, které jsou mojí srdcovou záležitostí. Moje knihovička se vlastně neskládá jen z těchto dvou částí, které jsou vyfoceny. Knihy máme poházené po celém domě a kdybych si to nevydobila, nebylo by ani co pořádně fotit. Ve sklepě jsou v krabicích poházeny stovky knih, některé i starší než jedno století. V obývacím pokoji máme ve třech skříních pohozeny máminy knihy o vaření a detektivky. U krabic od elektroniky máme štos knih, které vlastním já, ale vůbec je nečtu, ale prostě si je někdy v budoucnu přečtu a pak možná spatří světlo světa. :D V mém pokoji je ještě nefocená polička, ve které mám většinu knih, které jsem dostala od doby svého narození. Většinou se jedná o nějaký díl ságy či trilogie, kterou jsem nikdy nedokoupila a ani nedokoupím.
Vyfoceá část knihovničky je plná knih, které, jak už jsem psala byly koupeny v tomhle půl roku. Ale i mezi nimi se najde pár vyjímek, které mám již delší dobu. Důvody budou vysvětleny u fotek.
Přestože tenhle článek vydávám těsně po Vánocích, fotky jsou starší (asi měsíc), takže na nich nejsou některé knihy, které v ní mám teď navíc. No, však je uvidíte za rok. :D

Především bych vám chtěla představit své tři ochránce knihovničky. Želvu Záchodku, slona Bimba a ledního medvěda Zadka. Proč má Záchodka zrovna takové jméno vám raději říkat nebudu. :D
No jak je vidět, naleznete tu takovou menší směs žánrů, ale fantasy prostě musí vyhrát. :D Jak už jsem psala, mám tu i některé knižky staršího rázu. Mezi ně patří ty, nad kterými drží ochranu Záchodka. Jakožto milovník psů jsem si prostě musela koupit alespoň dvě knihy o nich. Atlas psů a knihu o Zlatých retrívrec. Tu druhou jsem si pořídila hlavně proto, protože jakmile bude možnost, pořídím si právě psa téhle rasy. Já je prostě miluji. :D
Ta otrhaná kniha jsou pravidla českého pravopisu, takhle to dopadá, když necháte knihu bez dozoru a v její blízkosti je má mladší sestra. Knihu jsem si koupila o pár let zpátky v době, kdy jsem vyhrála cenu čtenáře roku v naší knihovně. Získala jsem kupón na myslím 500,- na jakékoli knihy. No a koupila jsem si za to tuhle a ještě Kytici, což je ta malá černá kniha vedle atlasu psů.
Většina těch starších knih je koupena v Levných knihách a to hlavně ta malá nad tým malých slovníkem. :D
Ta žlutá kniha vedle atlasu psů je staré vydání Plavby Jitřního poutníka, kterou, ačkoli mám v plánu dokoupení dalších knih z Letopisy Nárnie, bych nikdy nevyměnila. Dostala jsem ji jako dar od spolužáka myslím ve čtvrté třídě. No a když už jsme u těch Letopisů, jak jste si nejspíš už všimly, vlastní Prince Kaspiána, a toho prostě miluji. I když jsem ho nečetla, za nic bych ho nevyměnila. Je to jediná kniha, kterou jsem kdy dostala od dědy. Má pro mě hodnotu. No a myslím, že zbytek nemusím představovat. :D Takže jen ve zkratce:
Páni mají radši sukuby a Sukuby to rády horké, Myši, Jezdci časem, Princ Kaspian, Monster High, Temný anděl, Poslední upír, Smečka a Vzpoura, Pád a Muka. Město z kostí, Akademie Point Blanc, Sukuba 1: Trápení, Nick a Norah: Až do ochraptění, GG: Trojčata a Nezapomeň na mne, Upíří polibky 1: Počátek, Hunger Games: Aréna Smrti, Percy Jackson: Zloděj blesku, Voda pro slony, Odstíny života, Stefanovy deníky: Zrození a Chuť krve a Prokletý maturiťák.

No, tahle fotka se mi moc nepovedla, je hodně rozmazaná. Takže, netajím se tím, že jsem fanoušek ságy Stmívání a myslím, že to jde vidět a věřte, že kdybyste viděly, co je tam teď plus, hráblo by vám. :D
No, ale přesto si myslím, že bych měla něco napsat. Třeba o úžasných Dvou zrcadlech. Vím, že se to většině lidí moc nelíbí, ale myslím, že kdybych měla sežadit všechny knihy podle oblíbenosti, tahle by byla v první pětce. Dobrá, je to ovlivněné tím, že píšu na stejné stránce jako autorka a její povídky čtu od doby, co začala s psaním. Je to tím, že jsem čekala celou dobu od chvíle, kdy bylo jasné, že to výjde na chvíli, kdy si to budu moct předobjednat. Je to prostě moje srdcová záležitost. Karolko, ty víš, že ti fandím! Těším se na meče!
Takže tady jsou ve zkratce knihy: Upíří deníky: Zášť a Temné shledání, Dvě zrcadla ♥, Stmívání: Grafický román 1. část, Krátký druhý život Bree Tannerové, Oficiální ilustrovaný průvodce Twilight ságou, set knih v originálním balení (Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk), Oficiální ilustrovaný průvodce filmem: Nový měsíc a Zatmění, Stepheni Meyerová, Twilight: Sága a její postavy v proudu času.

No tímhle končí ukázání mé knihovničky. Snad se vám prohlídka líbila. Za rok uvidíte, jak se rozrostla.

Vánoční přání

23. prosince 2011 v 17:42 | MaiQa |  můj deníček
Zítra toule dobou už budeme všichni netrpělivě čekat na to, co nám Ježíšek naložil. A někteří z nás si budou už v klidu užívat se svojí rodinou, nebo dělat něco naprosto jiného.
Napsala bych tento článek až zítra, ale nebudu na počítači. Tedy nejspíš, pokud nebude něco potřeba.
Tak jako tak, chtěla bych Vám všem popřád Veselé Vánoce, doufám, že se Vám splní všechna Vaše tajná přání a v klidu si ten zítřejší den užijete.
A samozřejmě nemohu zapomenout, doufám, že ať už si většina z Vás psala o jakkékoliv knihy, doufám, že je opravdu pod stromečkem najdete a nebudete zklamaní. Važte si toho, hodně lidí by za to dalo i svůj život.
Užijte si zítřek třeba i s nějakou dobrou knihou, stejně jak to mám v plánu já. :D
Ještě jednou Vám všem přeji Veselé Vánoce, klid, mír, pohodu a hlavně to, aby se celé Vaše rodiny v klidu sešli.

Luxus

20. prosince 2011 v 17:56 | MaiQa |  Review
Autor: Anna Godbersen
Překlad: Eva Brožová
Originální název: Luxus
Série: Luxus
Díl: 1.
Žánr: Společenský román, Historický
Počet stran: 301
Nakladatelství: BBart
Rok vydání: 2011
Anotace: Život v přepychu Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.

Nevinnost

Elizabeth - Starší ze sester Hollandových. Jejím údělem po smrti otce je pomoci své rodině od zadlužení a to může udělat jen jedním způsobem a to je svatba s někým vlibným. Její matka se rozhodně, že tím pravým je Henry Schoonmaker. Jenže ona ho nemiluje, její srdce patří jejich kočímu Willovi. Mě osobně se Elizabeth líbila, i když někdy mi připadala až moc umělá.

Diana je mladší ze sester Hollandových. Nikdy nepatřila mezi typ lidí, kteří se nechají ochočit jako zvířata. Je sama sebou a s pravidly své doby si hlavu neláme, tedy až do chvíle, kdy potká Henryho, který se má stát manželem její sestry a zamiluje se do něj. Diana se mi líbila z ženských postav asi nejvíce.

Henry je jediným synem svého vlivného otce a rozhodně neví, co je to nouze. Jeho život se motá kolem večírků a žen a proto si ve společnosti vysloužil pověst známého lamače dívčích srdcí. Jeho vášni udělá přítrž jeho otec, když mu oznámí, že si musí vzít Elizabeth Hollandovou. Jenže nikdo nečeká, že by se Henry mohl zamilovat do Diany.

Penelope je pletichářská kamarádka Elizabeth. Jejím dlouholetým zájmem je vzít si Henryho a proto, když se dozví o chystané svatbě Elizabeth s Henrym, neštítí se udělat nic jen proto, aby je dostala od sebe. Je velmi rozmazlená a mezi Manhattanskou smetánku se dostala jen díky penězi získané vlivnosti jejího otce.

Hodnocení

Musím se přiznat, že knihu jsem si chtěla přečíst už nějakou dobu. Hlavně mě zajímalo, jak dobrá může být, protože děj je přecijen vložen do 19. století a v té době byly lidé jiné, než dnes a upřímně si nedokážu představit, že by bylo možné napsat něco o tom století, když jste s ním neměli nic společného. Ale opak se stal pravdou. Až na některé překladové fráze, ve kterých byla použita slova, která v té době jistě neznala, to bylo opravdu dobré. Bylo zajímavé nahlédnout pod pokličku Manhattenské smetánky a přicházet na to, že ať si kdo chce co chce říká, ani lidé na vrcholcích lidských žebříčků to nemají jednoduché.
Už od přečtení anotace musí být jasné, že Luxus je vlastně Gossip Girl, jen s tím rozdílem, že se zblízka prohlídneme život mládeže o dvě století později.
Na knize mi trochu vadilo, že každá kapitola byla psaná z pohledu jiného člověka. Střídali se tam povětšinou pohledy Elizabeth, Penelope, Diany, Liny (bývalá služebná Elizabeth) a Henryho, který jako jediný zastupoval mužské pohlaví v pohledech. No a právě to stále měnění pohledů mi trochu kazil dojem. Ne vždy mi ihned došlo, z kterého pohledu to zrovna je a tak jsem se musela zastavovat a přemýšlet nad tím.
I přesto, že jsem se chvílemi mírně ztrácela v ději jsem si dokázala najít i nějaké ty oblíbené postavy a i ty neoblíbené, i když to je trochu slabé slovo. Na vervy mi extrémně brnkala hlavně Penelope s Lilou, které byly opravdu mrchy v pravém slova smyslu, i když jedna z nich ne zas tak docela. Elizabeth mi taky chvílemi lezla na nervy a to stejné u Henryho. Diana a Will byly jediní, kteří si mě dokázaly získat.
Kniha se ale i přesto četla dobře, děj byl plynulý, ale poněkud předvídatelný. Rozhodně bych knihu nedoporučovala lidem, kteří mají rádi příběhy, které jsou prosáklé akcí a příšerami. Nic takového tu nenajdete, ale pokud si chcete odpočinout od všech fantasy, rozhodně si doporučuji přečíst tuhle knihu.

Knize dávám 3 hvězdičky s úmyslem si přečíst ještě další díly. Možná budou lepší.

Teaser Tuesday #8

20. prosince 2011 v 16:55 | MaiQa |  Teaser Tuesday
Toho Úterní meme pořádá Should Be Reading.
O co jde:
• Popadni knihu, kterou momentálně čteš.
• Otevři ji na náhodné stránce.
• Napiš 2 teaserové věty odkudkoliv z oné stránky.
• NEZAHRNUJ DO TOHO SPOILERY!!!
• Sdílej taky název knihy a autora, aby si mohli ostatní TT účastníci tuhle knihu přidat do své "to-read" záložky.

Percy Jackson - Zloděj blesku

Rick Riordan

Nestvůra zavrčela.
*****
Obrátil jsem se a skočil.

Vánoční řetězovka - 4

18. prosince 2011 v 19:08 | MaiQa |  Vánoční řetězovka
Vánoční řetězovku má na svědomí Sue.
Poslední adventní neděle a ruku v ruce s ní i poslední otázky. Bavilo mě na ně odpovídat, i když mi některé otázky dali zabrat.
16. Dáváš a dostáváš na Vánoce dárky?
Jistěže ano. :) I když bych někdy byla raději, kdybych žádné nedostávala. Třeba jen peníze by mi stačily, protože já prostě nesnáším, když nevím, jestli to, co nejvíce chci, opravdu dostanu. Tento rok jsem naprosto napjatá a doufám, že dostanu nový mobil, protože ten můj starý, už dva měsíce nefunguje. Bylo by fajn se přestat všech okolo ptát, kolik je hodin. :D
Samozřejmě je i dávám, ale to až nějaký poslední dva roky. Do té doby jsem na to kašlala a dávala jen kamarádkám na besídce ve škole. Jenže jsem vždy dávala nějaké drobnosti, které nestáli moc peněz. Tento rok jsem všem objednala díky kamarádce věci od Oriflame, takže každý z mé rodiny dostane něco hodnotnějšího. A u kamarádek to stejné. :)

17. Určitě jste si všimli, že Vánoční horečka je už v plném proudu, skoro od začátku listopadu. Kupuješ dárky v předstihu nebo těsně před Vánocemi?
Všechny minulé roky jsem je kupovala na poslední chvíli, dva tři dny před vánocemi. Tento rok mám, jak už jsem psala všechno koupené již teď, takže se konečně nestresuji.

18. Jak vypadá váš vánoční stromek? Máte ho laděný jednobarevně nebo nějaký mix?
Mix. Máme na něm každoročně to stejné a ladí to k sobě asi jako strom a plastové dveře, ale já mám naše ozdoby ráda. Hlavně, když se každoročně rodiče hádají o tom, jestli bude vepředu tátova olezlá šiška, nebo mámin bez nožní kominík.

19. Jaký dárek nemůže pod stromkem chybět? /kniha se nepočítá :P /
Sakra, proč se kniha nepočítá, co tam mám napsat? :D No… ježiši… asi nějaký elektronika. Protože já pořád něco potřebuji, pořád se mi něco ničí, naposledy mobil. (Hold mu už bylo moc, vypnul se sám od sebe.) No a taky dárky pro mé příbuzné.

20. Jaký nejvtipnější dárek jste dostali?
Ježkovy zraky, to jsou otázky. Nevím, na nic si nevzpomínám, posledních pět let jsem dostávala všechno, co jsem potřebovala, nebo chtěla. A vtipný dárky jsou většinou na nic.

Akademie Evernight

18. prosince 2011 v 17:13 | MaiQa |  Review
Autor: Claudia Gray
Překlad: Šárka Dvořáková
Originální název: Evernight
Série: Akademie Evernight
Díl: 1.
Žánr: Paranormální "romance", Fantasy
Počet stran: 312
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2010
Anotace: Raquel se ke mně naklonila a zašeptala: "Nemáš někdy pocit, že na téhle škole je nějaké…zlo?" Hlas se jí zachvěl. "Věříš ve skutečné zlo?"
Na tohle se mě nikdy nikdo nezeptal, ale přesto jsem znala odpověď. "Ano. Věřím."

Bianca chce utéct z domova. Rodiče ji odvezli z městečka, kde žila celý dosavadní život, a zapsali ji na akademii Evernight, strašidelnou internátní školu, kam chodí studenti, kteří jsou až příliš dokonalí: krásní, bohatí a bezohlední. Bianca ví, že mezi ně nezapadne.
Potom pozná Lucase. Je jiný než ostatní, neuznává snobská školní pravidla a dokáže se svým bezohledným spolužákům postavit. Přestože Lucas Biancu varuje sám před sebou, vzniká mezi nimi pouto, kterému ani jeden z nich nedokáže vzdorovat. Bianka by dala v sázku vše, jen aby mohla být s Lucasem, ale temná tajemství jsou nevyhnutelně předurčena k tomu, aby je od sebe odtrhla… a otřásla vším, v co Bianca až dosud věřila.

Evernight

Bianca se na Akademii dostala naprosto nedobrovolně. Její rodiče dostaly nabídku učit na ní a tak na ni nastoupila jako student. Od začátku se netají tím, že akademii nesnáší, ale nikdo neví, že se z ní pokusili utéct. Tedy nikdo až na Lucase, který ji v tom neúmyslně zabránil. Ostatní studenti ji mezi sebe nevezmou, ale i přesto se si ve škole pár kamarádů najde. Bianca mi přirostla k srdci, celou dobu jsem doufala, že vše dopadne dobře.

Lucas se na školu dostal jen kvůli tomu, že prvním rokem dovolila, aby se do školy dostaly i normální lidští studenti. Patří ke společenství Černý kříž, které chytá a zabíjí upíry. Byl k tomu od narození cvičen. Ve škole má pozorovat, jak se upíři chovají na veřejnosti a jestli nejsou i v jejich škole nebezpeční pro okolí.

Baltazar je jedním z mála upírů, kteří vezmou Biancu mezi sebe. Pokusí se i o něco jiného, nežli jen kamarádství s ní, ale nakonec nechá prostor Lucasovi. Je to jeden z mála upírů, které jsem si zamilovala. Byl opravdu hodně hodný a myslím, že bych s ním dokonce i já mohla hodit řeč.

Lovci vs. Upíři

Černý kříž je skupina lidí, kteří si vybrali jako náplň svého života zabíjení upírů. Většinou se to dědí z generace na generaci, i když nechcete, musíte. Snaží se chránit lidi před upíry a starají se o to, aby nebylo moc vražd. Za záchranu lidí by obětovali i vlastní krk.

Akademie Evernight je jedna z mála akademií, na které se učí upíři změnám lidského společenství. Učí se na ní porozumět okolnímu světu a jak co nejlépe zapadnout. Na speciálních hodinách se učí například i to, jak fungují domácí spotřebiče, mobilní telefony a počítače.

Hodnocení


Bála jsem se, že se mi kniha nebude líbit, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Četla se opravdu dobře a dokázala jsem se vžít do Biancy. Jen jsem se musela prolouskat prvními sto stranami, které byly trochu nudnějšího charakteru, tedy až na některé scény.
Po přečtení knihy jsem měla v hlavě spousty otázek kvůli některým věcem, které byly nedořešené. Chápu, že je nejspíše vysvětlí v nadcházejících dílech, ale byla jsem z toho trochu zmatená a proto jsem moc dobře necítila. U některých věcí by nevadilo, kdyby alespoň trochu ukázala, kam budou směřovat dál.
Docela dlouho jsem přemýšlela, jaké bych dala hodnocení, protože kniha ve mně nechala rozporuplné pocity. Bylo v ní dostatek akce, nadpřirozena, tajemna a navíc zakázané lásky.
Přes všechny mé pocity splnil tento díl docela dobře má očekávání a já můžu jen doufat, že další díly budou o něco lepší a já konečně najdu otázky na své odpovědi.

Přesto dávám knize jen 3. hvězdičky. Ty další dvě si nechávám v záloze, budou ještě další díly.

zdroj obrázků - http://weheartit.com/

Vánoční řetězovka - 3

18. prosince 2011 v 0:23 | MaiQa |  Vánoční řetězovka

Vánoční řetězovku má na svědomí Sue.
Celý týden se to tu neobjevilo, tak to sem dávám dnes dodatečně. :D Na očích mám sirky od zápalek, snažím se neotisknout si klávesnici na obličej a přesto jsem se dostala k tomu, abych na tohle ještě odpověděla. Pokračování bude ještě dnes. :D


11. Jaká je tvoje nejoblíbenější vánoční kniha?

Já si ani nevzpomínám, že bych někdy nějakou vánoční četla. :D Ale každý rok na Vánoce se snažím přečíst alespoň jednu z knih ze ságy Stmívání. :D


12. Jaké je tvoje nejoblíbenější vánoční jídlo?

Vánoční cukroví, na sto procent. Miluji hlavně sádlové cukroví, na něho se těším celý rok. :D No a dále hlavně bramborový salát. Ten prostě miluji, i když kapra bych nejraději z okna vyházela a ještě mu zamávala. :D


13. Co pro tebe znamenají vánoce?

Klid, čas strávený s rodinou, jídlo a dárky. To bylo opravdu hodně ve zkratce. :)


14. Dostala jsi někdy dáreček, který se ti nelíbil?

To bych se snad ani nedopočítala, kolik jí jich dostala, ale jsem prostě od přírody hrozně milý člověk. (Jak kdy) Když se to stane, poděkuji dotyčnému, řeknu, že je to hezký a popřípadě se tím chvíli někde chlubím. Když je to něco na nošení, chvíli si to beru na sebe a pak to zahrabu do skříně a vytáhnu jen někdy.


15. Co si představuješ pod duchem vánoc?

Tak tohle nějak nechápu. :D V tuhle noční hodinu mi to už moc nemyslí. :D

Tak asi dárky, Ježíšek, rodina, cukroví a naprostý zmatek tomu předcházející. :D

Má noc je tvůj den

18. prosince 2011 v 0:03 | MaiQa |  Review
Autor: Melanie Rose
Překlad: Karel Červenka
Originální název: Could It Be Magic?
Žánr: Sci-fi, Společenské romány
Počet stran: 329
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2011
Anotace: Jessiku Taylorovou zasáhne blesk. Když se pak ale v nemocnici vzbudí, všichni jí tvrdí, že je jakási Lauren Richardsonová, matka čtyř dětí. Lékaři její protesty přičtou ztrátě paměti a Jessice nezbývá než odjet s manželem (kterého ovšem nikdy neviděla). To horší má ale teprve přijít. Zatímco jako Lauren spí, jako Jessica vede dál svůj život svobodné slečny. A kdykoli usne jako Jessica, probudí se coby uhoněná matka s horou problémů. Jedním z nich je maličký Teddy s mozkovou dysfunkcí, pak manžel Grant, který nejspíš něco tají, umíněný mladý muž, který byl zřejmě jejím milencem Je toho zkrátka dost a jedna duše ve dvou tělech má co dělat, aby to všechno zvládla. S láskou jde ale všechno. Dokonce i nemožné.

Dva životy

Jessica/Lauren - Jessica se nikdy nestarala o nikoho jiného nežli o sebe a svoji fenu Frankie. Jenže při jednom z venčení Frankie do ní uhodí blesk. Omdlí a jakmile se probudí, ujistí, že je v úplně jiném těle. Žena, jejíž tělo nedobrovolně obývá je Lauren, matka čtyř dětí. Jessice nezbývá nic jiného, nežli se začít starat o Laureniny děti a být v jednom domě s jejím manželem. Jenže přitom musí zvládat žít i svůj vlastní život, ve svém těle. Každý den prožívá hned dvakrát. Jako Jessica a jako Lauren. Jenže jedna duše nemůže být ve dvou tělech současně, proto se Jessica musí jednou pro vždy rozhodnout, který z životů si vybere.

Dan - Milý, srandovní a naprosto áchací typ. Rychlí popis Dana, přítele Jessicy. Jejich setkání bylo všechno, jen ne tradiční. Poprvé se setkali v den, kdy do Jessicy uhodil blesk. Dan ji odvezl do nemocnice a postaral se o Frankie. Živí se pronajímáním hracích automatů a stará se o svého starého otce. Do Jessicy se rychle zamiluje. Jak již je asi jasné z popisu, opravdu si mě získal. Fandila jsem mu od první chvíle.
Grant - Manžel Lauren a docela i surovec. Od prvního setkání s ním je jasné, že něco skrývá a není to jen to, že má Lauren milence. Jessice nevěří ani nos mezi očima. Nechce si přiznat, že by bylo možné, aby si nic ze života Lauren nepamatovala.

Teddy je postižený syn Lauren. Pochází z dvojčat. Umí krásně malovat a jako jediný z rodiny nějak zjistil, že jejich maminka opravdu není ona, že je to Jessica, ale i tak ji začne za chvíli mít rád. Musím říct, že jeho postava mě ze všech nejvíc uchvátila. Mám k takovým dětem citový vztah a tak jsem si Teddy zamilovala v první chvíli, kdy se tam objevil. Myslím, že vy na tom nebudete jinak.

Mezi další postavy, které stojí za řeč se řadí sestra Lauren a Jason, Laurenin milenec, který bude Lauren/Jessicu pronásledovat.

Překlad

Myslím, že nemám co vytknout. Jen mě trochu překvapilo, že to bylo psané v podobném duchu jako Páni mají radši sukuby. Bylo to svižné a myšlenky Jessicy byly hodně podobné způsobu myšlení Jackie. Ale díky tomu se mi kniha četla skoro sama.

Hodnocení

Kdybyste se museli rozhodnout co by jste dělali? Dali by jste přednost rodině, která vás potřebuje, nebo by jste dál žili svůj vlastní život, ve kterém by jste se nestarali o nikoho jiného, nežli sami o sebe a svého psa? Přesně téhle otázce s věnuje tahle kniha.
Kniha je a přesto není fantasy žánru. Zápletka je celkem jednoduchá. A není zrovna moc záživná, ale přesto stylem psaní opravdu zaujme. Nejednou jsem sama sebe přistihla, jak na knihu myslím ve škole a těším se, až budu doma a začnu ji zase číst.
Musím se přiznat, že jsem na začátku moc nevěřila, že by mě kniha mohla až tak moc zaujmout. Přecijen, není to tak docela pro mou věkovou kategorii, ale přesto jsem se dokázala úžasně vžít do pocitů hlavní hrdinky a dokonce se mi podařilo nenávidět některé z postav. Vždy, když se tam některá z nich objevila, měla jsem sto chutí vlítnout do knihy a všechny je vylískat.
Ovšem i přes ta všechna pozitiva jsem se někdy nudila. Nebylo to pořád, ale opravdu jen někdy, ale přesto jsem se bavila.

No a přes to všechno dávám knize 4. hvězdičky. Zase. Já snad to maximum nikdy nedám. :D

Jestli zůstanu

9. prosince 2011 v 21:16 | MaiQa |  Review
Autor: Gayle Forman
Překlad: Květa Palowská
Originální název: If I Stay
Série: Jestli zůstanu
Díl: 1.
Žánr: Společenský román
Počet stran: 184
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2011
Anotace: Moderní příběh pro mladé dívky a ženy.
Šestnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče - a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí - odejít, anebo zůstat.

Jestli zůstanu

Mia vyrůstala v hudební rodině, ve které by nehrát na nějaký hudební nástroj byla potupa. A ani Mia nezůstala bez učení se na nějaký. Jenže přes všechna očekávání, i přes to, že její rodiče byly posluchači moderní hudby, vybrala si cello. Těžký hudební nástroj, který je často používaný v orchestrech, ale Mia si přesto šla za svým, a naučila se na něj hrát tak, jak nejlépe uměla a že jí to šlo až moc dobře. :) Má před sebou slibnou kariéru, má dostatek talentu pro přijetí na Juilliard a stojí za ní celá její rodina. Jenže to se změní v jeden jediný den, kdy do jejich auta narazí nákladní auto. Celá její rodina je mrtvá, jen ona dostala možnost si vybrat. Má zůstat a nebo odejít?

Adam je Miin přítel. V kouscích knihy, ve kterých nahlédneme do minulosti Mii a dozvíme vše o jejich vztahu. To, jak jejich vztah nebyl nikdy idylický a vždy v něm bylo něco, co bylo trošku zakázané. Adam je členem proslavující se skupiny Shooting Star a tak na sebe neměli moc času. Přesto se vám hned od začátku dostane pod kůži, protože to, co dělá proto, aby se k ní dostal, je nemožné a naprosto pitomé. A právě proto tak zajímavé.

Kim je Miina nejlepší kamarádka. Udělala by pro ni snad vše a přitom jejich kamarádství bylo prošlapáváno trnitou cestou. Snad od první chvíle kdy se viděli, se nenáviděli. Opravdu hodně moc. Dělali si naschvály a snad nikoho z jejich okolí by nenapadlo, že ony dvě by se někdy mohly skamarádit. Jenže jak se říká, co se škádlívá, to se rádo mívá.

V knize se ale objevuje o hodně více postav. Vybrala jsem tyhle tři nejen kvůli tomu, že byly snad jedny z nejdůležitějších, ale i proto, že si mě nejvíce ze všech získali. Jinak bych ale chtěla hrozně pochválit popsání rodiny Mii, protože její rodiče jsem jí záviděla.

Překlad

Knihu jsem v originálu nečetla, takže nemohu posoudit, jak povedený překlad je. Ale můžu s klidem v duši napsat, že to byla kniha opravdu kvalitně napsaná. Měla vše, co jsem od ní očekávala. Byla čtivá a pěkně odsýpala a to je i zásluhou překladu.

Hodnocení


Co by jste dělali, kdyby jste stály před stejnou otázkou jako Mia. Má vůbec cenu zůstávat, kdy osoby vám nejbližší odešly na druhý břeh? Proč nejít za nimi, jaký by to bez nich byl život? Kniha vás o tom přinutí přemýšlet.
Musím se přiznat, že jsem moc nevěřila tomu, že by tahle kniha mohla být tak dobrá, jak jsem četla. Neočekávala bych, že by mě zaujala, i když se mi námět zdál zajímavý, ale prostě jsem tomu moc nevěřila. A navíc, jak moc může být kniha, která nemá ani 200 stran? Vždyť se ta autorka nemůže ani pořádně rozepsat, určitě to odflákla. Opak je pravdou. Kniha byla opravdu čtivá a děj krásně odsýpal. Na těch necelých 200 stranách bylo více citů a poselství, než v nějaké knize o 600 stranách. A za to autorku obdivuji, já bych něco takového nedokázala.
Další se zajímavostí knihy je to, že se příběh vypráví v rozmezí jednoho dne. V něm si Mia uvědomuje, co je pro ni přednější a jestli vůbec opravdu zůstat. A že je to pořádně těžké rozhodování. A vám nezbývá nic jiného, nežli se nechat vnést do Miina života, do jejich myšlenek a společně s ní přemýšlet, která z těch možností, je ta správná. A rozhodně si to užijete.
Knize dávám 4. hvězdičky. I když je málo věcí, které by se jí podle mě dali vytknout, pár jich tam je.

zdroj obrázků - http://weheartit.com/

Inkarceron

4. prosince 2011 v 18:19 | MaiQa |  Review
Autor: Catherine Fisherová
Překlad: Petra Diestlerová
Originální název: Incarceron
Série: Incarceron
Díl: 1.
Žánr: Fantasy, sci-fi, steampunk
Počet stran: 368
Nakladatelství: Klužní klub
Rok vydání: 2011
Anotace:
Sedmnáctiletý Finn denně bojuje o život v Inkarceronu, obrovském vězení, které má vlastní inteligenci a krutě s ní střeží tisíce vězňů. Finn si je díky znamení na ruce jist, že se zde nenarodil jako ostatní, ale přišel Zvenčí. Claudia je dcerou Správce Inkarceronu a má se vdávat; nenáviděný princ jí byl nastrčen mocichtivou královnou. Panuje totiž navenek středověká Doba - supermoderní svět se zastavil a dobrovolně se zbavil vší techniky v zájmu míru. Claudia i Finn jsou vězni svých světů - jenže vše se změní, když naleznou křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat.

Odlišná vězení

Finn si pamatuje jen poslední tři roky svého života v Inkarceronu. Do té doby si nic nepamatuje. Ale jeho ví přesto jistě, on do Inkarceronu nepatří, narodil se venku a proto chce utéct, ale to není tak lehké. Z Inkarceronu se podle legend dostal jen jeden člověk, Sapphique.

Claudia je dcera strážce Inkarceronu. Už jako malá byla přislíbena princi Gilesovi, jenže když před třemi roky umřel po pádu z koně, královna ji zasnoubila s Gilesovým nevlastním bratrem Caspara. Claudie ho ale nechce a tak se snaží dokázat, že Gilesova smrt nebyla jen náhodou, že to byla vražda. A tak se dostane do otcovy pracovny a najde zvláštní klíč, který si odnese. Shodou okolní stejný klíč najde ve svém světě i Finn a oba dva se spolu díky němu spojí.

Inkarceron, ano čtete správně. Jako jeden z dalších hlavních hrdinů se dá brát i samotné vězení. Vysoce inteligentním, které vlastně už není jen vězením. Je rájem a přitom i peklem. Už před mnoha lety se víceméně vymklo kontrole a začalo dělat vše podle toho, jak se mu chtělo.
Ale přesto není ani jeden z těchto světů dokonalý. Lidé z vězení žijí v představách, jaké je to venku nádherné a obráceně. A není vězení, jako vězení. V normálních světě se rozhodlo o tom, že se svět vrátí zpět do minulých století. Žijí podle protokolů a všechna moderní technika je zakázána. Které vězení je to nejhorší?

Překlad

Přemýšlím a nemůžu na nic přijít. Inkarceron je jednou z mála knih, které mají kvalitní překlad. No a byla jednou z mála knih, ve kterých nebyly překlepy, nebo jsem je alespoň nenašla. Ale i kdyby, kniha byla opravdu kvalitně napsaná.

Hodnocení

Zprvu jsem knize moc nevěřila, přecijen i když byla přímo vynášena do nebes, nemyslela jsem si, že by mi mohl příběh knihy líbit. Inteligentní vězení a lidé zpátky ve středověku. To my neznělo zrovna moc dobře. Trvalo mi opravdu hodně dlouho, než jsem se rozhodla k přečtení.
Někdy jsem měla dojem, že mi kniha připomíná nějaké filmy, nebo jiné knihy, ale takových chvílí bylo opravdu hodně málo.
Musím se přiznat, že jen jsem za sebou měla sto stran, ihned mi bylo jasné, co přesně se na konci stane a jaký budou některá rozuzlení, ale i přesto mě kniha stále dokázala překvapovat. Čtenářům jsou některé věci až do odhalení naprosto nepochopitelné. Některá rozuzlení jsou opravdu překvapivá a u knihy se vám nestane, abyste se začaly nudit. Ale i přesto se v knize najde pár nesrovnalostí a některé scény mají jen krůček k tomu, aby se staly nudnými.

Přesto nelze autorce odepřít, že umí spár opravdu dobré knihy.
Ale i přesto jsem se rozhodla dát knize jen 4. hvězdičky, zase. Doufám, že druhý díl to dá na plný počet.

zdroj obrázků - http://weheartit.com/

Vánoční řetězovka - 2

4. prosince 2011 v 15:55 | MaiQa |  Vánoční řetězovka
Vánoční řetězovku má na svědomí Sue.
Minulý týden jsem se zapojila a tak bych to nebyla já, abych to nezopakovala i dnes. :) Navíc, když mě tak moc baví odpovídat na ty otázky. :)
6. Patří podle tvého názoru k Vánocům sníh, anebo jsou Vánoce Vánocemi i bez něho?
Při této otázce jsem si vzpomněla na reklamy se stromečky minulý rok. :) Ale samozřejmě podle mě k vánocům neodmyslitelně patří sníh, ale co dělat, když už pár roků nesněží. :( Už několikrát jsem i zažila to, jak pršelo a pak jsme celý naše rodina málem jeli po zadku od našeho domu až k tomu dědy. Moc sranda to teda nebyla. Ale i přesto všechno jsou Vánoce stále stejně kouzelné, není k tomu potřeba bílá pokrývka.

7. Máte ve zvyku na Vánoce vařit tradiční jídla?
Ano a mezi námi, už mě to docela štve. Já sama mám takovou nedobrovolnou tradici. Z rybí polévky jím jen sušené rohlíky a k večeři si nandám víc salátu, než kapra. Já tu rybu prostě nesnáším.

8. Jaké dárky nejradši dáváš?
Musím se přiznat, že donedávna jsem všem dávala hlavně mýdla a to hlavně proto, protože je těžké někomu něco koupit, když nemáte za co. :) Tenhle rok jsem si objednala díky kamarádce u nějaké kosmetické firmy (jak se to sakra jmenuje) věci pro rodinu. Díky slevě mě na to budou stačit peníze a ještě udělám radost jak jim, tak i sobě. :) Mámě jsem po dlouhé době koupila knihu, což bylo tedy opravdu těžké, protože její vkus je podle mě naprostý nevkus a tak jsem nakonec koupila jednu knihu, která se bude líbit i jí a já si nebudu muset rvát vlasy tím, co jsem to koupila za blbost. :D

9. Jaká vánoční pohádka je tvá nejoblíbenější?
Anděl Páně. A nedívám se na něj jen o Vánocích. Naposledy jsem se na tento film dívala v srpnu, když jsem se nudila. Můžu to vidět po kolikáté chci a přesto se při něm směji. Je jen pár českých filmů které si oblíbím a tenhle je na prvním místě.

10. Jaká je tvá nejoblíbenější vánoční píseň?
Když jsem byla malá, tak jsem s babičkou hodně zpívávala Vánoce, Vánoce. Teď mám ráda Rolničky, rolničky. No a před pár lety máma v levných knihách koupila CD Country Vánoce a každý den, když jsem nechtěla vstávat do školy, mi je pouštěla. No a já ulítávám hned na dvou písničkách. Kdy se vrátíš táto a Hříbě s rolničkou. Mám je prostě ráda. No a z těch cizích mám ráda Last Christmas od Cascady popřípadě Ashley Tisdale (originál se mi moc nelíbí). Ale je jich víc, ale nějak si zrovna nemůžu vzpomenout na plná jména. :)

Čísla - Na útěku

1. prosince 2011 v 21:29 | MaiQa |  Review
Autor: Rachel Wardová
Překlad: Marie Fulková
Originální název: Numbers: Time to run
Série: Čísla
Díl: 1.
Žánr: Paranormální "romance" ze života. :)
Počet stran: 316
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2011
Anotace:
Jem už od malička vidí v očích lidí čísla. Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti - jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou.
Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Pavouk. Svět je náhle mnohem krásnější.
Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí, které navždy otřese jejich životy…

Na útěku…

Jem nikdy neměla klidný život. Její matka byla narkomanka a nikdy nepoznala dobrý domov. A ani trochu ji k normálnosti nepomáhá ani to, že odmalička vidí v očích lidí čísla. Ze začátku nevěděla, co znamenají, ale pochopila to v den, kdy našla svou matku mrtvou v posteli poté, co se předávkovala. Umřela přesně v ten den, který byl napsaný v jejich očích. Od té doby putovala z jedné rodiny do druhé, nikde moc dlouho nebyla.
Pavouk se mi nezdál jako moc propracovaná postava, ale přesto si bez něj nelze představit tenhle příběh. Pavouk snad odjakživa oplývá vlastností zjevit se v tu nejhorší možnou chvíli a nepatří k lidem, kteří vědí, kdy přesně se mají vzdálit do ostatních. Ale i přesto je dobrým přítelem.
V knize se ovšem objevuje i spousty dalších postav. Za slovo stojí snad jen Pavoukova babička, která od smrti svého manžela vidí aury lidí a od první chvíle ví, že Jem má nějakou schopnost. S ohledem na to, v jakém je kniha psaná prostředí by se moc dobře nedalo sepsat všechny postavy, které bych chtěla.

Překlad

Každý, kdo četl tuto knihu mi dá určitě zapravdu v tom, že byla až moc přeplněna sprostými slovy. Bylo v něm i mnoho a možná to by mnohé z vás mohlo dohnat k tomu si knihu nepřečíst. Musím se přiznat, že i mě to trochu vyděsilo, ale v kontextu s příběhem se to poněkud ztrácí. S Jam se život nikdy moc nemazlil a stejně tak s dalšími dětmi, které jsou na tom podobně jako ona. Prostě to k tomu stylu životu patří a většinou si ani pořádně neuvědomíte, že zrovna v tu chvíli někdo řekl něco sprostého. I když jsou chvíle, kdy sprostá slova přímo září na stránce svojí nemožností.

Hodnocení

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by měla podobnou tématiku, ale je pravda, že zápletka byla jednou z těch, u kterých si stačí pustit televizi a máte o ní film, ale vidět v očích lidí čísla jejich smrti? Bylo to opravdu nápadité.
Hodně se mi zamlouvá styl, jakým Rachel knihu pojala. Celou dobu je kniha psaná tak, aby na čtenáře dýchala temným dojmem, aby to vypadalo, že skončí špatně. A přesto do poslední chvíle čekáte na nějaký zázrak. Tušíte, jak kniha skončí, ale nechcete aby to tak bylo. A proto čtete dál.
Musím se přiznat, že kniha byla zatím jedinou, kterou jsem četla jen půl dne. I když jsem byla na počítače, každou hodinu jsem si přečetla přes třicet stránek. Četla jsem přitom dopředu a čekala na chvíle, které mě zaujali. A upřímně toho nelituje, protože i když to bylo rychlové čtení, užila jsem si ho dosytnosti.

Ale i přesto jsem se rozhodla dát knize jen 4. hvězdičky. Četla se dobře, děj plynul úžasně, ale něco tomu chybělo. Možná v druhém díle.

Bylo nebylo #11

1. prosince 2011 v 20:39 | MaiQa |  Bylo nebylo
Tak jsem se rozhodla připojit do dalšího meme. :) Tentokrát ho má na svědomí Kath. Jde o to, že každý čtvrtek napíšete první větu z knihy, kterou právě čtete. :)
Název: Jestli zůstanu
Autor: Gayle Formanová
Série: Jestli zůstanu (If I stay)
Díl: 1
Všichni si myslí, že se to stalo kvůli sněhu.