Jarní dumání (2) - Dystopický rozmach

23. dubna 2012 v 19:19 | MaiQa |  Jarní dumání
Po dlouhé době se Syki vrací k dumání. Tentokrát Jarnímu dumání, jehož druhým tématem je: Dystopický rozmach.

Dystopie. Kdyby se mě před půl rokem někdo zeptal, jestli tenhle knižní žánr znám, nejspíš bych na něj jen s otevřenou pusou zírala. Jenže co to vlastně dystonie je? Na tuto otázku lze najít otázku na celém internetu, poslední dobou se jím články k tomuto žánru jenom hemží. Dystopie je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů. Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem. (citována tetička Wikipedie)
Já sama nedokáži napsat o dystopii nic, co by si každý na internetu sám za sebe nenašel. Z dystopických románů jsem přečetla jen trilogii Hunger Games, knihu Stephenie Meyer Hostitel a Hlas nože a rozhodně můžu jen spoilerovat s tím, že všechny zmíněné knihy se mi strašně moc líbili.
Ale i tak je snad nemožné si nevšimnout značného rozmnožení dystopických knih. Z hlavy bych dokázala bez přílišného přemýšlení vyjmenovat alespoň pět známějších dystopií, které vyšli minulý rok a nebo i začátkem roku tohoto. No a jako první mě napadne kniha Partials, která je poslední dobou jednou z nejvíce sledovaných dystopií.
Jenže nenechte se zmást. Dystopie rozhodně není žádným výmyslem posledních let. Myslím, že každému něco řeknou knihy jako 1984 a Mechanický pomeranč. Tyto knihy jsou obě dystopie a nebo bych mohla jmenovat i Noc trifidů, která je sice smíchaninou dvou žánrů (utopie a dystopie), ale stále je ji možné zařazovat do dystopických knih.

No a abych byla úplná. V tomto a příštím roce se můžete těšit na spoustu dystopických knih v českém překladu. No a které z nich rozhodně stojí za pozornost?
V první řadě určitě kniha, která bude vycházet již příští měsíc a to Divergence. Na tu se například já opravdu hodně těším. Navnadila mě nejen svou nádhernou obálkou, kvůli které bych si knihu koupila i kdyby byla o sázení rostlin, ale i svou anotací a myslím, že rozhodně nepůjde o knihu propadák, protože to, že se stala knihou roku 2011 na GoodReads, už něco znamená. Na knihu se těším a rozhodně nebudu jediná.
Další knihou, která vychází za pár měsíců je kniha Dokonalý pár. Myslím, že mnoho lidí ji zná i v jejím originálním názvu, Matched. Kniha vypadá opravdu zajímavě, navíc obálka je jak se patří záhadná, takže navnadí a po přečtení anotace? Jsem na ni naklepaná jak ratlík.
Další knihou, na kterou si sice budeme muset ještě počkat, ale myslím, že se to vyplatí, je Shatter me, která je záhadná už sama o sobě a to hlavně tím, že je všude chválená. Navíc mě naprosto odzbrojuje obálka, což je u mě ihned hlavním hnacím motorem k tomu, abych si knihu koupila. No a děj, který kniha slibuje? Ten je víc než slibný.
No a poslední kniha, o které se zmíním bude Blood Red Road, která bude podle toho, co jsem zjistila na překlad opravdu těžká, tak se těším na výsledem, který snad bude stát za to. Kniha je opravdu zajímavá a docela se obávám toho, že mi možná moc nesedne, ale přesto se na ni těším. Je opravdu jen málo knih, které bych si chtěla koupit i v originále a tahle je jednou z nich.

Nevím, co bych měla nakonec napsat. Snad jen, že dystopické romány jsou poslední dobou hodně oblíbené a myslím, že pomalu, ale jistě začínají dosahovat úspěšnosti fantasy YA knih. Tak jim držím palci, já mám dystopii ráda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | Web | 24. dubna 2012 v 9:40 | Reagovat

Suprově napsaný článek. Na Divergence se taky strašně moc těším. Knížku bych si chtěla koupit a snad mi to vyjde :-) Ještě se domluvím s mamkou, ale snad do toho půjde taky ;-) Dokonalý pár? Tak o tom slyším poprvé.. mohla by jsi mi tu knihu trochu víc přiblížit? :-D  :-D Shatter me bych už moc chtěla mít v češtině, škoda že ještě není :-( Já mám dystopii také ráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama