RC review: Pes baskervillský

20. května 2012 v 13:44 | MaiQa |  Review
Autor: Petr Kopl
Žánr: Paranormálno, romantické
Počet stran: 152
Nakladatelství: Allpress
Rok vydání: 2011
Anotace: Za Sherlockem Holmesem a dr. Watsonem přichází doktor Mortimere, aby je upozornil na starodávnou pověst o psu, který vraždí členy rodu Baskerville. Nejslavnější dobrodružství Sherlocka Holmese opět ožívá v nové (a nutno dodat poněkud provokativní) komiksové adaptaci. Říkáte, že ten příběh znáte? Předpokládáte, že vás nemůže ničím překvapit? Nikdy nic nepředpokládejte!

Legenda ožívá

Legendárního detektiva Sherlocka Holmese snad ani nemusím představovat. Tento slavný a poněkud výstřední detektiv, který vzešel z pera Sira Arthura Conana Doyla, je po celém světě proslavený tak, že snad ani neexistuje člověk, který by o něm někdy neslyšel. A kdyby i přesto všechno nevěděl, kdo to vlastně Holmes je, tak věřte, že každý případ, který mu byl dán byl i záhy vyřešen. Oplývá nebývalou inteligencí a dedukcí.

Dr. Watson je nejlepší přítelem a zároveň i nebývalým pomocníkem v mnoha případech. Zdatně Holmesovi sekunduje jak v inteligenci, tak i v dedukčních schopnostech, ovšem je pravda, že mnohdy je ho potřeba trochu popíchnout, aby na vše přišel.

Pes Baskervillský

Sherlock Holmes poprvé spatřil světlo světa v roce1887 ato v románu Studie v šarlatové. Dohromady bylo sepsáno 56 případů legendárního detektiva, ovšem spousta příběhů vycházela později z per jiných autorů.
Samozřejmě existuje i mnoho jiných zpracování příběhů. Kdo si nechce přečíst knihy, může sáhnout po seriálech, filmech a nebo i počítačových hrách. Zatím poslední filmové zpracování, ve kterém se objevil tento slavný detektiv, je Sherlock Holmes: Hra stínů.

Petr Kopl
Petr Kopl se narodil v Třebíči, kde vystudoval obchodní školu. Jeho láskou byl odjakživa komiks specifického stylu zvaný cartooning. Jeho kresby a ilustrace znají dnes čtenáři i v USA, Koreji a Finsku. Ilustroval celou řadu knih, jmenujme alespoň sérii Dobrodružné výpravy do minulosti a pohádku The Goat With the Golden Hornsamerického autora Roberta Wortocka, která vyšla v USA, Vesmírní záchranáři nebo veleúspěšné Štěky dne. Petr Kopl se nevěnuje pouze ilustrování, je také hercem ve dvou divadelních spolcích. Se skupinou DeFactoMimo procestoval téměř celý svět.

Hodnocení

Určitě nebudu jediná, komu se při řeknutí jména Sherlock Holmes jako první vybaví Pes Baskervillský. Je to nejznámější případ Holmese a také asi nejzáhadnější.
Psa Barkervillského jsem kdysi ve zkrácené verzi četla a tak jsem byla zvědavá na to, jak dopadla i verze komiksová.
Musím říct, že jsem měla strach z toho, že bych měla recenzovat komiks, protože jsem si naprosto nedokázala představit, jak bych něco takového mohla udělat, ale nakonec jsem tímto zpracováním tak mile překvapená, že to ani moc nebude bolet.
Komiksy čtu strašně ráda, uklidníte se při nich, nemusíte zdlouhavě přemýšlet nad dějem, protože většinou jsou opravdu jednoduché, co se týče zápletky. A, což je velké plus, nečtete je dlouho. Stačí vám k tomu pár volných hodin a máte je za sebou.
Jako první mě na komiksu zarazil styl kresby, přecijen jsem zatím četla převážně mangu a ta je naprosto jiná a rozhodně o hodně jednodušší. Proto musím už jenom v tomto ohledu smekat klobouk, já bych jednu takovou stránku kreslila celý svůj život.
Kdybych to měla nějak shrnout do pár vět, komiks bych doporučila a to všem, protože ukazuje známí příběh v jiném světle a navíc v ohromně zajímavém světle. Celou dobu, co jsem byla "začtená" do příběhu jsem zkoumala do největších podrobností všechny věci ilustracích a stále dokola žasla.
Další věc, co se mi velmi líbila byl fakt, že se kniha odehrává v Anglii a ještě k tomu ve viktoriánské. Příběhu z tohoto období je méně, než by se mi líbilo, protože já tohle období miluji. A navíc je Anglie mojí slabostí.
Tenhle výtvor nemůžu nikomu doporučit a ani ho vyloženě poplivat. Z toho, co jsem napsala je jasné, že mě si tohle komiksové zpracování získalo, ale ne každý z něho bude mít stejné pocity. Rozhodně ovšem musím říct, že za zkoušku nic nedáte. Přečtěte si ji a udělejte si na ni sami svůj vlastní názor.

Knize dávám 3 hvězdičky.


Chtěla bych poděkovat nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku této knihy.

Pokud knihu nevlastníte a máte zájem o její koupení, můžete si ji objednat přímo na stránkách nakladatelství Aplress.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 »Damon's girls«...Flowerska »Damon's girls«...Flowerska | Web | 25. května 2012 v 11:34 | Reagovat

ahojky začalo 2.kolo soutěže o nejlepší film tak si začni shánět hlasy :)

2 Beatrice Beatrice | Web | 26. května 2012 v 21:12 | Reagovat

Komiks si aj ja raz za čas rada prečítam, ako oddych. Psa Baskervillského som, žiaľ, ešte nečítala, ale chcem. Chcem si konečne niečo prečítať, kde je Sherlock Holmes :)

3 »Damon's girls«...Flowerska »Damon's girls«...Flowerska | Web | 31. května 2012 v 13:21 | Reagovat

ahojky začalo 3.kolo soutěže o nejlepší film,tak si začni shánět hlasy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama