Review: Eona - Poslední dračí oko

13. května 2012 v 19:19 | MaiQa |  Review
Autor: Alison Goodman
Překlad: Jan Kozák
Originální název: Eona
Žánr: Paranormálno, romantické, draci, dobrožné
Počet stran: 410
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Anotace: Druhý díl úspěšné knihy Eon - Znovuzrození Dračího oka. Dvanáctiletý Eon prochází už několik let intenzivním výcvikem v šermu a magii, má však nebezpečné tajemství. Ve skutečnosti je to Eona, šestnáctiletá dívka studující v přestrojení, aby se mohla stát Dračím okem, učedníkem draků štěstěny. Když začne hrozit, že tajemství vyjde na světlo, octne se dívka uprostřed vražedného boje o císařský trůn a musí najít sílu k boji o vlastní život.
První polovina série Alison Goodmanové vyšla s velkým ohlasem v Anglii, Austrálii, Německu i Spojených státech. Nyní se můžete i vy pohroužit do napínavého dobrodružství!


Draci. Když někdo řekne tohle slovo ve spojitosti s knihami, kdekomu se vybaví Eragon, ale to už dávno není pravda. Alison Goodman vymyslela vlastní svět s draky, tedy vlastní. Pokud se starověké Číně dá říkat vlastní svět, tak to pravda je. Tak jako tak, svět ve kterém žije Eona je opravdu zajímavý.

"Nejsem žádná kráska."

Eona je šestnáctiletá dívka, která dlouhá léta intenzivně pracovala na zlepšování svých schopností a to proto, aby se mohla stát jedním z dvanácti Dračích očí. Ovšem na výcvik nemohla jít jako dívka a tak spolu se svým mistrem vymyslela kamufláž. Stal se z ní Eon.
Eona se i přes všechny své nedostatky stává Dračím okem Zdracadlového draka, několik staletí ztracené dračice, která jak to tak vypadá sebou nese zkázu všech draků a jediný člověk, který jim může pomoci je Eona. Jenže jak, když ani neumí ovládat svoji moc a umí toho jen opravdu málo?

Tlumeně se zasmál.

Dá se mluvit o štěstí, když uvážím, že kniha vyšla tak brzy poté, co jsem si přečetla první díl a to hlavně proto, protože jsem se na ni těšila jako malé dítě na dárky. Přesto jsem musela ještě několik měsíců počkat, než se kniha objevila i v knihovně, kde jsem se k ní nakonec dostala. Musím přiznat, že jsem pro ni do knihovny přímo běžela, protože to čekání bylo opravdu úmorné.
První věc, co mě na knize na první pohled zaujala byla rozhodně obálka, protože ta je rozhodně o hodně zajímavější než ta k prvnímu dílu. Řekne toho více než červené kolečko a člověk si tak dokáže docela dobře představit o co v díle půjde a to ani nemusí mít přečtený předchozí díl.

Ido zatnul ruce v železech.

Druhý díl je opravdu o hodně povedenější než jeho předchůdce. A to hlavně proto, protože ačkoliv mě to zaujalo, první díl jsem přečetla opravdu narychlo a trochu mě nudil neustále se opakujícími myšlenkami Eony.
Tento díl byl plný akce a rozhodně se autorka tentokrát nezatěžovala popisy všeho možného i nemožného a šla rovnou k jádru pudla, což jsem ocenila.

Jsem s tebou.

No a abych nezůstala u těch pozitiv. Kniha měla pár negativ, ale asi největší a zároveň i nejotravnější z nich byl milostný trojúhelník. Už nějakou dobu se mi dařilo se jim alespoň vzdáleně vyhýbat, ale tady mě to málem porazila. I když je pravda, že já jsem si nakonec taky musela co se týče sympatií taky vybírat jednoho z nich. A co jsem náhodou od Eony udělala? Začala jsem na oba dva pohlížet značně skepticky, protože ať už se zdály být jakýkoliv, byly si sobě povahově až moc podobní.
Jediným plusem v tomhle trojúhelníku byl fakt, že bylo od začátku jasné, s kým nakonec zůstane, takže jsem měla alespoň nějakou jistotu a dokázala ho tak přetrpět.

Otevřel dlaň.

Já opravdu nevím, co víc bych o knize napsala. Takže mí nezbývá asi nic jiného nežli doporučení a to bude opravdu úzké. Takže, každý, kdo četl předchozí díl má přikázáno si ho přečíst a pak jít na tenhle. A ten kdo už předchozí četl? Tak ten musí okamžitě valit pro tenhle. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fierush Fierush | Web | 16. května 2012 v 15:49 | Reagovat

Eona je skvělá kniha. Přikláním se taky k tomu, že mi trošku vadil milostný trojúhelník, ale řekla bych, že v YA literatuře se to bez něčeho podobného téměř neobejde.

2 Fierush Fierush | Web | 16. května 2012 v 15:50 | Reagovat

Mimochodem ten prostřední obrázek jsi kreslila sama, nebo jsi ho někde našla?

3 MaiQa MaiQa | Web | 20. května 2012 v 11:32 | Reagovat

[2]: Našla, devianart. ;)

4 monsterhighoperetta monsterhighoperetta | 19. června 2012 v 16:04 | Reagovat

hustý

5 Mia Mia | E-mail | Web | 23. července 2012 v 11:09 | Reagovat

Včera som dočítala túto druhú knihu a mám z toho depky -.- prečítala som ju za 2 dni a to mala v slovenskom preklade 539 strán. No môj osobný úspech :3 Tá kniha bola tak fantastická, že som ju v noci ešte čítala pod baterkou :3 Nedokázala som ju odložiť a na počudovanie mi tam nevadil ten milostný trojuholník. Lebo dokážem pochopiť, že podla mňa to Goodman nechcela písať ale editori ju k tomu dotlačili. Ale nevadil mi tam a bolo ho tam primerane. Ani nie prehnane veľa ale zase ani nie málo :P Vážne parádna kniha u mňa má 10/10 ;-)

6 purple-rose purple-rose | Web | 17. července 2013 v 20:28 | Reagovat

Zrovna teď čtu Eon, což je první díl a můžu Vám říct, že kniha mě hned vtáhla do děje. Ta ilustrace v prvním českém vidání se mi moc nelíbí, ale v originále vážně setojí za to ;)

7 Tatiana Tatiana | 16. června 2015 v 20:48 | Reagovat

Milujem tie knihy! :-D
Obe som prečítala za 4 dni, nepustila som ich z ruky.Kiežby bolo aj pokračovanie :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama